Jak vybrat kliku ke dveřím

Abychom vám usnadnili výběr správného kování, sepsali jsme krátký článek o tom jak vybírat kliku ke dveřím. V zásadě na tom není nic složitého.

Kování na dveře rozdělujeme na rozetové a štítkové. 

Rozetové kování

Výhodou rozetového kování je obrovský výběr a to jak v designu kování, tak i v množství povrchových úprav. Rozetové kování se skládá ze dvou částí - kliky a části s otvorem pro zámek. Rozety mohou být kulaté, oválné i hranaté. Vy podstatě vybíráte jen podle vzhledu a ceny. 

A jaké že známe typy podle používaným zámků?

BB - kování s otvorem pro klasický (dozický) klíč

PZ - kování s otvorem pro vložku (FAB)

WC - kování s otvorem pro WC zámek - u tohoto typu se nepoužívá klíč, ale zamyká se pomocí mechanismu, které je součástí kování

typy_kovani

U některých typů kování se také setkáme s provedením klika/koule se zámkem pro cylindrickou vložku (FAB). Zde se určuje levé či pravé kování. O tomto typu pojednává text níže. 

Štítové kování

U tohoto typu kování je velmi důležité určit správně rozteč zámku. Vyrábí se v roztečích 72, 90 a 92 mm. Nicméně s roztečí 92 mm se setkáváme pouze u zámků , které byly používány v dřívější době a dnes jsou spíše již vyjímkou. Standartní rozteč je tedy 72 a 90 mm. Před objednáním štítového či bezpečnostního štítového kování je tedy třeba si řádně rozteč změřit aby nedošlo k chybnému objednání.

Rozteč kování je vzdálenost mezi středem otvoru pro kliku a středem horní části otvoru pro klíč.

roztec_kovani

 

Orientace kování

Jak jsme již zmínili výše, u některých kování je nutné určit zda potřebujete levou či pravou variantu. Jedná se o kování ve variantě klika/koule případně klika/klika se zámkem pro cylindrickou vložku.

orientace_kovani2

orientace_kovani

 

Věříme, že vám tento krátký článek pomůže s výběrem vhodného kování. Pokud si však nebudete jistí a budete potřebovat radu, neváhejte se na nás obrátit. Společně vše vyřešíme k vaší plné spokojenosti. 

Tým eshopu 4Doors.cz 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení