Jak vybrat kliku ke dveřím

Abychom vám usnadnili výběr správného kování, sepsali jsme krátký článek o tom jak vybírat kliku ke dveřím. V zásadě na tom není nic složitého.

Kování na dveře rozdělujeme na rozetové a štítkové. 

Rozetové kování

Výhodou rozetového kování je obrovský výběr a to jak v designu kování, tak i v množství povrchových úprav. Rozetové kování se skládá ze dvou částí - kliky a části s otvorem pro zámek. Rozety mohou být kulaté, oválné i hranaté. Vy podstatě vybíráte jen podle vzhledu a ceny. 

A jaké že známe typy podle používaným zámků?

BB - kování s otvorem pro klasický (dozický) klíč

PZ - kování s otvorem pro vložku (FAB)

WC - kování s otvorem pro WC zámek - u tohoto typu se nepoužívá klíč, ale zamyká se pomocí mechanismu, které je součástí kování

typy_kovani

U některých typů kování se také setkáme s provedením klika/koule se zámkem pro cylindrickou vložku (FAB). Zde se určuje levé či pravé kování. O tomto typu pojednává text níže. 

Štítové kování

U tohoto typu kování je velmi důležité určit správně rozteč zámku. Vyrábí se v roztečích 72, 90 a 92 mm. Nicméně s roztečí 92 mm se setkáváme pouze u zámků , které byly používány v dřívější době a dnes jsou spíše již vyjímkou. Standartní rozteč je tedy 72 a 90 mm. Před objednáním štítového či bezpečnostního štítového kování je tedy třeba si řádně rozteč změřit aby nedošlo k chybnému objednání.

Rozteč kování je vzdálenost mezi středem otvoru pro kliku a středem horní části otvoru pro klíč.

roztec_kovani

 

Orientace kování

Jak jsme již zmínili výše, u některých kování je nutné určit zda potřebujete levou či pravou variantu. Jedná se o kování ve variantě klika/koule případně klika/klika se zámkem pro cylindrickou vložku.

orientace_kovani2

orientace_kovani

 

Věříme, že vám tento krátký článek pomůže s výběrem vhodného kování. Pokud si však nebudete jistí a budete potřebovat radu, neváhejte se na nás obrátit. Společně vše vyřešíme k vaší plné spokojenosti. 

Tým eshopu 4Doors.cz